Legfrissebb oldalak |
|
![]() |
Húsvéti GIMP tojás Húsvéti tojások festése egérrel és GIMP rutinokkal. |
![]() |
Hópehely motívumok Klónozás és alakítás Inkscape szűrőkkel. |
![]() |
3D oszlop Csavart torony Fantázialények GIMP 2.8 ecsetdinamikával rajzolt oszlopok és fantázialények. |
![]() |
Csigaház és társai Alakzatcsoport ráfektetése tetszőleges útvonalra. Inkscape tanulmány és tutorial. |
![]() |
3D fogaskerekek Inkscape-pel Az Inkscape "Mozgás" kiterjesztés használatának egyik módja. |
![]() |
GIMP 2.6 és 2.8 Néhány gyakorlati szempont a GIMP 2.8 használatával kapcsolatban. |
![]() |
Kezdjük mindjárt a legsötétebbel, a feketével. Hatalom, elegancia, hivatalosság, halál, ördög és misztérium: mily kiválóan összeolvadnak egymással a baloldali képen, ahol Al Pacino öltözött feketébe a Keresztapa II című filmben. Az összetett hatáshoz persze kellettek a kiváló színészi képességek is, de természetes, hogy a kosztümtervező feketében gondolkodott, mert eme jelenségeket a fekete színnel szeretjük szimbolizálni.
Kényelem és védelem érzetét is kelti, s a fenti filmben szereplő család élete kényelemről és védelemről is szól, de csak egyes kiválasztottak számára. A feketét passzív színnek is tartják, amely megakadályozhat a növekedésben és a változásban.
Komoly, konvencionális szín, rejtélyes és kifinomult. Egyesek szexuális felhangokat is felismerni vélnek benne, mindazonáltal Európában a gyász színe. A címertanban is ennek kifejezésére használják.
A félelemmel és az ismeretlennel (fekete lyuk) is kapcsolatba hozzák. Régebben a jó kisfiút fehérben, a rossz kisfiút feketében ábrázolták. Nagyon hivatalos, elegáns és presztízsszín.
Csak néhány ismertebb, bevett szókapcsolat arra utal, hogy a köznyelv azért szereti a kellemetlen dolgok leírására használni: feketeleves (még hátralévő, kellemetlen esemény), fekete özvegy (kannibál hírű pókfajta), fekete macska (balszerencsét hoz).
Forrás: Some rights reserved:
Creative Commons by-nd
jon_a_ross
A fekete és a fehér között helyezkedik el félúton a szürke. Sokan egyértelműen negatív színnek tartják, s ebben hasonlít a feketéhez. Az el nem kötelezettség, az elkerülés, a részvétel hiányának a színe is, mivel sem nem fehér, sem nem fekete (szürke gazdaság, szürke középszer). Ezen a vonalon továbbmenve magányosságot is képes jelenteni. Ha viszont ugyanezt pozitív értelemben nézzük, akkor a függetlenség és az önbizalom színe is. A hivatalosság egyik jelzőszíne úgyszintén a szürke. Az elegancia is meg tud jelenni szürkében, különösen az újabb kori króm- és acélcsillogásban. A természet is használja: magyar szürke marha, szürke galamb, szürke gém, szürke farkas, szürke egér.
Ki ne hallott volna "szürke eminenciásról", a háttérben meghúzódó, befolyásos tanácsadóról vagy döntéshozóról, aki az események alakulásába titkon, vagy nem hivatalosan bele tud szólni? Először François Leclerc du Tremblay-re, Richelieu kardinális (eminenciás) jobbkezére alkalmazták. Tremblay kapucinus barát volt, s mint ilyen, halvány barna (bézs) színű, csuklyás (kapucnis) kámzsában járt. Ezt a színt akkoriban még szürkének (gris, grise, francia) nevezték. (Most már sejthetjük, miért cappuccino a közkedvelt kávéital neve....)
Azért ne felejtsük el, hogy az unalom kifejezetten ebben a színben ködlik fel sokak elméjében, ezért inkább csak akkor használjuk ezt a színt a képeinken, ha azok tartalmának az használ.
Forrás: Some rights reserved:
Creative Commons by-nc-sa
mandaloo
A fehér a legvégső tisztaság színe. Ártatlanságot, szűziességet és puhaságot is sugall. Nem véletlenül szeretik a menyasszonyt ebbe a színbe öltöztetni.
A jóság, a fény, a tökéletesség és a sikeres kezdet színe. Egyesek a biztonságot is a fehérhez kapcsolják. Ezeket a mondanivalókat jól megragadja a Gyűrűk urában szürke Gandalf átváltozása fehér Gandalffá.
A címertanban a hűséget, tisztaságot, egyszerűséget jelenti. Béke- és kényelemérzetet kelt, kiűzi az elméből a megrázkódtatást okozó gondolatokat, feloldja az elszigeteltséget. Ha viszont túlzásba visszük a vásznunkon alkalmazott fehér mennyiségét, akkor azzal éppen ellenkező hatást érhetünk el, mert a fehér hideg, elszigetelő szín is egyben. Ez arra utal, hogy a fehér pozitív hatásai akkor érvényesülnek, ha a háttérben kontrasztként valamilyen más szín áll, vagy ha a fehér a háttere más színnek.
A szabadságot és a teljes nyíltságot is szeretik ezzel szimbolizálni.
Forrás: Some rights reserved:
Creative Commons by-nc-nd
Dia
A barna a föld, és végül is az otthon színe. Ebben a megnyilvánulásában stabilitás- és biztonságérzetet kelt. Az egészségességgel is kapcsolatba hozzák.
Lélektani értelemben többségünkben állhatatosság, rendületlenség, egyszerűség, barátságosság, megbízhatóság képzetét kelti.
Negatívabb értelmezései közé tartozik a földhöz ragadtság, érzelmi elzárkódás, az érzelmek elrejtése és a világtól való elvonulás.
A fehéret és a szürkét inkább hideg színnek tekintjük, de megítélésükben nem húzódik éles határvonal hidegségük vagy melegségük megítélésének tárgyában. Ugyanilyen kettősség tapasztalható a feketéhez és a barnához viszonyulásban is, bár ezeket inkább meleg színnek vélik.
A fekete, a fehér, a szürke és barna jó háttérnek, a többi színre irányítják a figyelmet. Ezt érdemes figyelembe vennünk, ha képzőművész hajlamainkat szeretnénk kiélni a GIMP segítségével.