Legfrissebb oldalak |
|
![]() |
Húsvéti GIMP tojás Húsvéti tojások festése egérrel és GIMP rutinokkal. |
![]() |
Hópehely motívumok Klónozás és alakítás Inkscape szűrőkkel. |
![]() |
3D oszlop Csavart torony Fantázialények GIMP 2.8 ecsetdinamikával rajzolt oszlopok és fantázialények. |
![]() |
Csigaház és társai Alakzatcsoport ráfektetése tetszőleges útvonalra. Inkscape tanulmány és tutorial. |
![]() |
3D fogaskerekek Inkscape-pel Az Inkscape "Mozgás" kiterjesztés használatának egyik módja. |
![]() |
GIMP 2.6 és 2.8 Néhány gyakorlati szempont a GIMP 2.8 használatával kapcsolatban. |
![]() |
Betűk, szövegek, gombok, ecsetek
Összefoglaló írások
Képnyelv
Apró tippek kezdőknek
További GIMP tutorialok -->
(Rajzok, fotófeldolgozások, mozgóképek)
Inkscape tutorialok és írások -->
Az alábbi tutorialok kezdő-közepes fokozatban tartó GIMP felhasználóknak íródtak. Egyes esetekben hosszabb lélegzetű, bonyolultabb lépéssorozat végrehajtását igénylő képek előállítását is ismertetik, de ezekből kiragadhatók részletek, részmegoldások, a felhasználó tetszése szerint. A leírások zöme egészen részletes, hogy a kezdők is boldogulhassanak a segítségükkel. A közepes fokozatban járók pedig legfeljebb ötleteket meríthetnek belőlük, ha csak nagyjából áttekintik a munkamenetet.
Sok esetben arra is mutatnak példát, hogyan változtathatunk egy első kísérletre még sikertelen eredményen, hogy az tetszetőssé váljon, illetve milyen hibajavítási módokkal próbálkozhatunk.
Újabb elemként rövidebb összefoglaló, valamint a képi nyelvről, tippekről és tanulásról szóló írások is megjelennek a honlapon, amelyek egy-egy funkciót (például Görbítés), vagy rajztémát (pl. Üvegtárgyak rajzolása), kifejezőeszközt (pl. szín), vagy a kellemes tanulást járják körül a kezdő-közepes fokozatban járók szemszögéből nézve. Szerzőjük nem GIMP-guru, ezért tartalmuk nem is tekinthető megfellebbezhetetlen kinyilatkoztatásnak. Azokat a tapasztalatokat tartalmazzák, amelyekkel a honlap szerzője is szembesült, kezdő-közepes GIMP-felhasználóként.
A leírás ismerteti, hogyan készíthetünk könnyen és gyorsan fraktálszerűen viselkedő alakzatot, vagy annak rajzolásához alkalmas mozgó fraktálecsetet a GIMP GAP (GIMP Animation Package) beépülő moduljával. Ez a tutorial újabb GAP-funkciókat is bemutat (Previous Point, Next Point, First Point, Last Point, Rotate Follow, Reset All Points), amelyekről eddig még nem volt szó ezen a honlapon.
Középszinten tartó GIMP-felhasználóknak szóló leírás.
A tutorialban egy alapképet készítünk, amelyben egy 3-dimenziós szöveg tükröződik fényvisszaverő felületen. A leírás többféle, egyszerűbb, és kissé bonyolultabb, de biztonságosabb, utólag is variálható megoldást is ismertet. Kezdő-közepes fokozatban járó GIMP-felhasználóknak.
Kétállású váltógomb rajzolása GIMP-pel, és CSS, valamint Javascript példa azok megjelenítésére.
Kezdők számára is felhasználható, részletes leírás.
A tutorialban ismertetett módszer alkalmazásával igen egyszerűen, képrétegből mentett sajátecsettel a Z-tengely irányában erősen mélyített, 3D térhatású képeket készíthetünk. Szövegekblokkok, csővezetékek, hasábok és absztrakt ábrák készíthetők gyorsan ezzel az eljárással.
Kezdők számára is felhasználható, részletes leírás.
Egyszerű, jégvirágos hatású szöveg készítése a GIMP Szikra funkciójának segítségével.
Kezdők számára is felhasználható, részletes leírás.
Az ismertetett technika lényege a Domborítás és a Görbék GIMP-funkció alkalmazása, amelyekkel fémes, krómos, vagy további színes réteg beiktatásával üveges hatású betűk, feliratok készíthetők. A végső eredmény a rétegmódok változtatásával variálható.
Ez a kétoldalas tutorial nagyobb részletességgel készült, részben azért, hogy kezdő GIMP-felhasználók is alkalmazhassák, részben pedig rövidebb magyarázatokat is tartalmaz. Arra is mutat példát, hogy a GIMP sokféle funkciójával hogyan módosíthatunk, alakíthatunk a részeredményeinken, hogy az előre elképzelt hatáshoz jussunk. Az eljárással krómos, vagy aranyozottnak tűnő feliratokat készíthetünk, amelyeken tükröződni látszik a környezet képe. A leírás a bonyolultabb, arany felirat készítését ismerteti. A tükröző krómbetűk kevesebb lépéssel is előállíthatók.
A leírás bemutatja, hogyan lehet vastag lemezből kivágottnak tűnő szövegblokkot készíteni a GIMP-be beépített funkciók segítségével. A tutorial kétféle továbbfeldolgozási módot is ismertet. A leírás inkább közepes fokozatban járó GIMP-felhasználóknak készült, de a kiegészítő információk segítségével kezdők is megbirkózhatnak a feladattal.
A GIMP Görbék és Elmozdítás funkciójával készült, üvegnek látszó hatású betűk, feliratok. Egyik lehetséges megoldás részletes ismertetése.
A leírás arról szól, hogy a GIMP Elmozdítás funkciójával hogyan készíthetünk térhatású, 3-dimenziósnak tűnő képeket. A példákban egy mélységi térképként felfogható színátmenet térkép szerint domborítunk-homorítunk, hajlítunk el szabályos mintákat (pl. négyzetrács), vagy képeket (pl. óra számlap).
A tutorial végén további alappéldák is láthatók.
Két gombot készítünk, amelyek váltakozva jeleníthetők meg a honlapon, s olyan hatást keltenek, mintha egyetlen gomb gyulladna fel, ha ráállunk a képére a kurzorral.
A leírás bemutatja egy mozgóecset ("animált ecset") készítését és használatát. Mind a GIMP 2.4.x, mind a 2.6.x verzióban használható módszer. A tutorial kezdő-közepes fokozatban járó GIMP-felhasználóknak íródott.
Egyszerű példa arra, hogyan készíthetjük el a saját ízlésünknek megfelelő ecseteinket a GIMP-be beépített funkciók segítségével. A tutorial kétféle ecsettípust ismertet: a színes ecsetet, és a változtatható színű, szürkeárnyalatos alapú ecsetet. A balra látható illusztráció nagyobb méretben a címre kattintva tekinthető meg, a megjelenő oldal alján.
Ebben a leírásban megismerkedhetünk azokkal a GIMP funkciókkal, amelyekkel félgömbnek vagy gömbszeletnek látszó, anyagszerű hatású gombokat készíthetünk. A domború hatást az I-görbítés funkcióval alakíthatjuk ki.
A tutorial kezdőknek szól, és részletesen bemutatja, hogyan készíthetünk tetszőleges ívben meghajlított, perspektivikus, színes feliratot a GIMP funkcióival. Kitér az utólagos módosításra és javítási lehetőségre is.
A leírás bemutatja, hogyan lehet szabályos síkidomokat, illetve egyenes vagy íves körvonalú alakzatokat kijelölni. Háromféle megoldást mutat be: az Átalakítóeszközök, az Útvonalak, illetve a Gfig alkalmazását.
Üvegtárgyak rajzolásaNéhány szempont üvegtárgyak rajzolásához kezdő-közepes fokozatban járó GIMP-felhasználóknak. Az összefoglalás megemlít néhány, a fénytörés és a csillogás imitálására felhasználható GIMP funkciót, és ismertet pár elméleti megfontolást, amelyet figyelembe véve talán kevesebb tévutat kell bejárnia az üvegrajzolással foglalkozóknak.
GörbítésAz összefoglalás a GIMP Szűrők/Leképezések/Görbítés funkciójának rövid ismertetése. Bemutatja annak elemeit, és rövid, illusztrációkkal kiegészített magyarázatot is igyekszik adni annak megértéséhez.
GIMP skinekRövid ismertető 15-féle GIMP skin telepítéséről és használatáról.
Görbítés egy görbe menténA GIMP "Görbítés egy görbe mentén" funkciójának néhány hasznosítási módja.
Kép-térkép JavaScripttelA GIMP Web Kép-térkép funkciójának alapszintű használata konkrét példával. Koordináták, onmouseover, onmouseout, onclick és map fájl.
Az összefoglalás a GIMPresszionista Profiljainak és Papírjainak rövid ismertetése.
GIMPresszionista 2.Az összefoglalás a GIMPresszionista Ecsetének rövid ismertetése. Bemutatja egy saját ecset készítését, annak elmentését hibamentes esetben, vagy hibás elérési út esetén, és a beállítási lehetőségeit.
GIMPresszionista 3.Az írás a GIMPresszionista Tájolás funkcióját ismerteti. Kitér a tájolási térkép kézi szerkesztésére is.
GIMPresszionista 4.Az összefoglalás a GIMPresszionista Méret funkcióját és használatát ismerteti.
GIMPresszionista 5.Az összefoglalás a GIMPresszionista Elhelyezés, Szín és Általános funkcióit ismerteti.
GIMP 2.6 és 2.8 — gyakorlati szempontokA leírás bemutatja a GIMP 2.8 magyar nyelvre átállítását, látványosabb 2.8-as témák alkalmazását, a régi GIMP és GAP visszanyerésének egy módját és egy-két ötletet, hogyan hasznosíthatjuk a világhálón már fennlévő, de még a régi 2.6-os GIMP-re íródott tutorialokat a 2.8-as verzióval.
A színek hatása 1. Piros, sárga, zöld
A piros, sárga és zöld élet- és lélektani hatásai. Mit fejezhetünk ki velük a képeinken?
A színek hatása 2. Narancssárga, kék, lila
A narancssárga, kék és lila élet- és lélektani hatásai. Vidámság, nyugalom, elegancia, és még sok más...
A színek hatása 3. Fekete, fehér, szürke, barna
A legelőnyösebb háttérszínek lélektani hatásai. Elegancia, tisztaság, függetlenség, rendületlenség, vagy amit akartok...
Vonalak és formák hatása
A környezetünkben és képeinken látható vonalak és alakzatok pszichológiai hatásai. Ívek vagy egyenesek, szögletes vagy legömbölyített, vízszintes, függőleges vagy átlós? Ez itt a kérdés!
Művészet vagy iparművészet?
A cikk e két ág különbségeivel és átfedéseivel foglalkozik egy hivatásos webdizájner és egy amatőr GIMP-festő szemével.
Hogy(an) ne menjen el a kedvünk...
Mit tegyünk, hogy a kezdeti kudarcoktól ne menjen el a kedvünk a GIMP-től?
Kinek jó a GIMP?
Milyen esetekben érdemes abban gondolkodnunk, hogy a GIMP-et válasszuk ki a képszerkesztő programok közül?
Nyelvtanulás GIMP-pel (kétnyelvű)
Ha a GIMP-et nyelvtanulásra is használjuk, azzal két legyet is üthetünk egy csapásra. Hogyan állítsuk át a GIMP-ünk nyelvét egyszerűen?
3 tipp abszolút kezdőknek (kétnyelvű)
A Tab billentyűvel ki-be kapcsolhatjuk a dokkolt ablakainkat, a funkcióablakok átméretezésével megnövelhetjük az előnézeti képeket, és számos trükkel csökkenthetjük a veszteséget, ha a GIMP-ünk hajlamos lefagyni és/vagy összeomlani.
4 tipp kezdőknek (kétnyelvű)
Milyen módszerekkel navigálhatunk a képünkben a gyors munka érdekében, hogyan mehetünk a skála felsőérték határa fölé egyes funkciókban, mit tegyünk, ha nem működik valamilyen, alfa-csatornát használó funkciónk és mit okozhat az, ha egy rétegünk nem képméretű?
Nem a te készülékedben van a hiba
Ha egy tutorialt több kísérlettel sem sikerül végigcsinálni, vagy több próbálkozással sem sikerül elektronikus vászonra vetni a gondolatainkat, annak sokszor más oka van, mint az, hogy nem vagyunk tehetségesek.
Négy és fél tipp (kétnyelvű)
Milyen magyarázó segédszövegek vannak a GIMpünkben, egy finombeállítási módszer, a halványítás módszere és az Alfa-csatorna zárolása.
További GIMP tutorialok -->
(Rajzok, fotófeldolgozások, mozgóképek)