Legfrissebb oldalak |
|
![]() |
Húsvéti GIMP tojás Húsvéti tojások festése egérrel és GIMP rutinokkal. |
![]() |
Hópehely motívumok Klónozás és alakítás Inkscape szűrőkkel. |
![]() |
3D oszlop Csavart torony Fantázialények GIMP 2.8 ecsetdinamikával rajzolt oszlopok és fantázialények. |
![]() |
Csigaház és társai Alakzatcsoport ráfektetése tetszőleges útvonalra. Inkscape tanulmány és tutorial. |
![]() |
3D fogaskerekek Inkscape-pel Az Inkscape "Mozgás" kiterjesztés használatának egyik módja. |
![]() |
GIMP 2.6 és 2.8 Néhány gyakorlati szempont a GIMP 2.8 használatával kapcsolatban. |
![]() |
2014 április
[Hogyan?]
Akár elektronikus üdvözlőlapnak is felhasználható saját rajzunk. Az egyes tojások könnyen festhetőek; szinte a füves háttér készítése vesz igénybe több időt. A kézzel festett tojások alatt olyanokat kell érteni, amelyeket egér mozgatásával rajzolunk, a géppel festettek alatt pedig valamilyen, GIMP-ben kódolt mintarajzoló rutinnal díszítetteket.
A leírás elsősorban közepes fokozatban tartó GIMP-felhasználóknak szól, de helyenként annál részletesebb, hogy a kezdő-közepes GIMP-felhasználók is tájékozódhassanak belőle.
Géppel festett tojás 1. (SpiroGIMP)
Kézzel festett tojás 1. (Viaszos utánzat)
Kézzel festett tojás 2. (Hímes tojás)
Géppel festett tojás 2. (Sormintás)
Füves háttér készítése
A leírásban a gyorsbillentyűk megadásakor a "gyári beállításokra" hivatkozom.
00:00-00:20 (L. 1. videó, alább) A rétegek ablakában nyissunk egy új réteget képméretben, átlátszó rétegalappal, és adjuk neki a Gépi festett nevet. Váltsunk át az Elő-/háttérszín ablakára, és abban állítsunk be egy tetszőleges színt, például írjuk be egy kékeszöld szín HTML-kódját, a #00bc4c-t, és nyomjunk Enter-t. Utána a számítógépünk Ctrl+, (vessző) billentyű-kombinációjával fessük ki a réteget ezzel a színnel.
00:21-00:47 A Szűrők alatt a Megjelenítések közül válasszuk a SpiroGIMP-et. Alakra most a Hatszöget állítottam be, színre pedig a fehéret a Színválasztó ablakában, amely felbukkan, ha belekattintunk a SpiroGIMP színtéglalapjába. A többi beállítást alapértelmezett értéken hagytam. A kapott vonalak nagyon halványak, ezért a Szűrők —> Általános —> Nyújtással vastagítottam rajtuk.
00:48-01:12 Hogy érdekesebb rajzolatot kapjunk, egy, vagy több lépésben tovább oszthatjuk az ábrát a Szűrők —> Leképezés —> Kis csempe funkcióval. Most az alapértelmezett beállításokat alkalmaztam, és csak egy lépést használtam az első tojás befestéséhez.
Ha eleve tojásdad alakot akarunk kapni, akkor a rétegünk arányait nem árt megváltoztatni. Ehhez méretezzük át a réteget a Réteg —> Réteg átméretezése művelettel. Kapcsoljuk ki a láncot, hogy a szélességet és a magasságot egymástól függetlenül állíthassuk át, és a Magasságot írjuk át 500 képpontra.
01:13-01:55 A Szűrők —> Leképezés —> Leképezés objektumra funkcióval képezzünk tojásszerű alakot. Válasszuk az Előnézet élő frissítését, állítsuk be a leképezést Gömbre, és az Átlátszó hátteret. Lapozzunk a Fény fülre, ahol a fény Helyzetén változtassunk csak: az X-koordinátát írjuk át 2,00-re, az Y-t pedig -1,00-re (+ Enter). Az Anyag fül alatt a tükrözés mértékét növeljük 0,80-ra, s végül az Elhelyezkedés fülön a tojásunk X-, Y- és Z-tengely menti forgatásával állítsuk be úgy a tojásunkat, hogy az a mintázatát tekintve a számunkra legtetszetősebb "arcát" mutassa felénk. Ez most az X=7,3; Y=89,1 és Z=125,5 lett. OKézzunk.
1. videó gepi_festett.mp4 (3,4 MB)
01:56-02:03 A tojásunk vízszintesen fekszik, de még túlságosan nyúlánk. Az Eszköztáron kapcsoljuk be az Átméretezést, kattintsunk a tojásunkra, és valamelyik oldali középső négyzetbe kattintva húzással rövidítsünk a tojáson, amíg hihető arányokat nem kap, majd az eszköz felbukkanó ablakában kattintsunk az Átméretezés gombra.
02:04-02:29 Egy kissé erőteljesebbé tehetjük a mintázatot Szűrők —> Leképezés —> Buckaleképezéssel. Sajátrétegre végezzük a műveletet, s megvilágítás irányát hozzuk nagyjából összhangba a már eddig elkészült tojás megvilágításával, azaz az Irányszögre állítsunk be 45 fokot. A Mélységet 2-re vettem, a Leképezés típusát pedig Színuszosra. A többi paramétert alapértelmezett értéken hagytam.
1. ábra
Most már van veszteni valónk, ezért mentsük el (Ctrl+s) a képet például Húsvéti tojás.xcf néven, GIMP-formátumban. További tojásokat is festhetünk még ugyanezzel a módszerrel, gépi mintával, csak más színben, dőlésszögben, stb. Például a sötétkék tojásnál az Elő-/háttérszín ablakában a 00007f színt választottam alapnak, a SpiroGIMP-ből pedig az epitrochoid típusból a kört alkalmaztam, ezúttal ecsettel és nem ceruzával (mindegy volt). Utána 1000x1000 képpontos, változatlan formában leképeztettem gömbre az előzőekben alkalmazott beállításokkal (Szűrők —> Leképezés —> Leképezés objektumra), a Réteg menüjéből a Réteg automatikus vágásával méretre vágtam, majd a Nyírás eszközzel az Eszköztárról 400-400 X- és Y-irányú nyírással ferdén dőlőre alakítottam. Ilyen típusú utólagos átalakításokkor vigyázzunk arra, hogy a megvilágítás iránya ne változzon.
00:00-00:37 (L. 2 videó, alább) Nyissunk egy újabb réteget átlátszó alappal, képméretben, és adjuk neki a Kézi festett nevet. Az Elő-/háttérszín ablakában a Palettáról válasszuk ki a piros színt (ff0000). Ctrl+, (vessző) gyorsbillentyű-kombinációval fessük pirosra a réteget. Az Eszköztáron kapcsoljuk be az Ecsetet. Az Eszközbeállítások ablakában hagyjuk meg az alapértelmezett 2. Hardness 100 ecsetet, méretezzük 10,00-re, majd fordítsuk meg az Eszköztáron a két színt a váltónyílra kattintva, hogy fehér legyen az előtér színe.
Jelöljük ki a Sima ecsetvonást. Növeljük a Súlyt 500,0-ra, és a Minőséget 50-re (+ Enter). Ezzel nagy lesz az eszköz késleltetése, és és szép íves vonalakat tudunk majd rajzolni. Eleinte meg kell szokni az ecset túlfutását, s azt, hogy hol kell abbahagyni egy vonalat, vagy az irányát megváltoztatni a kívánt eredményhez. De hamar bele lehet jönni.
2. videó kezi_festett.mp4 (3,1 MB)
00:38-01:51 Rajzoljunk virágfejeket, indákat és egyéb díszítő elemeket, pl. pöttyöket. Ha élesebb kanyarokat akarunk rajzolni, érdemes a Súlyt csökkenteni, pl. 300,0-ra. Rajzoljuk tele a rétegünket. A Szűrők —> Leképezés —> Kis csempével kicsinyítsük és sokszorozzuk a rajzot. A szakaszok számát állítsuk 3-ra, és minden második csempét tükröztessünk függőlegesen.
01:52-02:59 Ezután a Szűrők —> Leképezés —> Leképezés objektumra funkciónál hagyjuk meg a Beállítások, Fény és Anyag előzőleg használt értékeit, de az Elhelyezkedésnél a Forgatás alatt változtassunk az X-, Y- és Z-tengely értékein úgy, hogy a legtetszetősebb látványt kapjuk. Ha nem sikerült elsőre, akkor vonjuk vissza a műveletet, és próbálkozzunk újra. A Réteg menüjéből azután válasszuk a Réteg automatikus vágását, majd az Eszköztárról az Átméretezéssel alakítsuk át a tojásunk alakját úgy, hogy méretben és arányaiban illeszkedjen a kompozíciónkhoz.
Léptessük a réteget a megfelelő mélységbe a Rétegek ablakában, az Áthelyezés eszközzel pedig toljuk a helyére. Ha akarjuk, Buckaleképezéssel tegyük karakteresebbé a vonalakat a korábban már ismertetett módszerrel.
00:00-00:33 (L. 3. videó, alább) A Rétegek ablakában nyissunk egy új réteget. Meghagyhatjuk a Kézi festett nevet, #1 alcímmel fogja megnyitni a GIMP. Az Elő-/háttérszín ablakában fordítsuk meg a színeket úgy, hogy a fehér legyen alul, válasszuk ki a felső előtérszínt, és hozzá a bordós barna 7f0000 színt. A Ctrl+, (vessző) billentyű-kombinációval fessük ki a réteget. Az Eszköztárról válasszuk ki az Ecsetet, az Eszközbeállítások ablakában pedig az ecsetméretet vegyük 60,00-ra, az ecsetdinamika beállításai alatt a halványulás hosszára állítsunk be 150-et. Ismétlés ne legyen. A Sima ecsetvonás alatt hagyjuk meg a korábban itt maradt beállításokat.
00:34-00:57 Az Ecsetdinamika ablakban nyissunk új dinamikát, például Pingálás néven. Az Ecsetdinamika-szerkesztő ablakában válasszuk a Méretet a Kapcsolótábla legördülő menüjéből, ha nem az jelenne meg. Jelöljük be a Halványulást, és a Méret lefutási görbéjét állítsuk be a videón mutatotthoz hasonlóan. Így az ecsetvonás mentén egy darabig vastagodni fog a vonal, majd hirtelen elvékonyodik és befejeződik. Az Ecsetdinamika ablakban kattintsunk a Frissítésre. Így az Eszközbeállítások ablakában megjelenik az új dinamikánk.
3. videó kezi_festett2.mp4 (3,9 MB)
00:58-03:19 Az Elő-/háttérszín ablakában a Paletta fül alatt válasszuk a piros színt, majd kapcsoljunk át a Színskála fülre. Kezdjünk el rajzolni; húzzunk egy szirmot, majd változtassuk a színt a kék (Blue) skálán a lila felé haladva. Ezzel húzzunk újabb két szirmot a piros mellé. Újabb színváltás után rajzoljuk meg a két szélső szirmot. A zöld (Green) skálán állítsunk be egy világos, sárga felé hajló hússzínt. Az ecsetméretet csökkentsük 40,00-re, a Halványulás hosszát pedig 120-ra. Ezzel rajzoljunk kisebb cseppeket a szirmok belsejébe.
A színpalettáról válasszuk a világoszöldet, a halványulás hosszát vegyük 80-ra, az ecsetméretet 30,00-ra. Rajzoljunk kis csészeleveleket. A szárhoz vegyük le 10,00-re az ecsetméretet, és kapcsoljuk ki az Ecsetdinamikát a Dynamics off (nincs dinamika) kiválasztásával. Húzzunk szárakat, indákat.
Megint kapcsoljuk vissza a Pingálás dinamikát, állítsunk be 40,00-es méretet és hagyjuk meg a 80-as halványulás hosszat. Ezzel rajzoljunk leveleket a szárra. Ha nem húzzuk végig teljes halványulási hosszon az ecsetet, akkor kisebb leveleket kapunk. Így rajzoljunk ki egy mintázatot.
03:20-03:22 Rajzoljuk tele az egész réteget. Közben szükség szerint váltogassuk az ecsetméretet, a halványulás hosszát, az indákhoz, szárakhoz pedig kapcsoljuk ki az ecsetdinamikát. Természetesen a virágfejeket fordított ecsetmozgással is rajzolhatjuk, kívülről befelé festve a szirmokat, és akkor hegyes csúcsa lesz a szirmoknak.
03:23-04:17 A Szűrők —> Leképezés —> Kis csempével négyszerezzük meg és kicsinyítsük a mintát, majd ismételjük meg a műveletet. Ezután a Leképezések közül a Leképezés objektumra következik a korábbi beállításokkal, de jószerivel bármilyen elhelyezés megfelel. A Réteg menüjéből válasszuk a Réteg automatikus vágását, majd az Eszköztárról az Átméretezést. Alakítsuk át a gömböt egy vízszintesen fekvő tojássá, és az Áthelyezés eszközzel toljuk egy jónak látszó helyre.
00:00-00:18 Nyissunk új réteget legfelülre a Rétegek ablakában képméretben, átlátszó rétegalappal és adjuk neki a Gépi festett nevet. Ezt a GIMP #2 sorszámmal sorozza be a rétegek közé (ha rajzoltunk #1-est is, mint a képen látható kék tojás). Váltsunk az Elő-/háttérszín ablakára, s azon belül a Paletta fülre, ott pedig a sárgára, majd lapozzunk a Színskála fülre. Ott a zöld (Green) skálán állítsunk be egy narancssárga színt (ffaf00), vagy ami tetszik. A Ctrl+, (vessző) billentyűparanccsal fessük ki a rétegünket erre a színre.
00:19-00:56 A Szűrők —> Torzítás menüjéből válasszuk a Lamellákat. A csíkok maradhatnak vízszintesek a Szakaszok számát növeljük 7-re, és OKézzunk.
Most megint a Torzítás alatt, de most a Fodrozódást válasszuk ki. Az Irányt állítsuk át Függőlegesre, a Szélek viselkedését állítsuk Elkenésre, és enyhén hullámosítsuk a lamelláinkat 54-es Periódus és 13-as Amplitudó beállításával. Láthatjuk, hogy a réteg felső pereménél az elkenés miatt teli fehér hullámok képződtek.
00:57-01:50 Nyissunk új réteget a Rétegek ablakában Görög minta néven, átlátszó rétegalappal, de a mérete 1000x50 képpont legyen. Ez a kép felső pereménél fog megjelenni.
A Szűrők —> Megjelenítés —> Minta alatt válasszuk a Labirintust. Itt elfogadhatjuk az alapértelmezett beállítást, és OKézhatunk.
A Rétegek ablakában duplázzuk meg a réteget, az Eszköztárról pedig válasszuk ki az Áthelyezést. Kattintsunk a másolati rétegre, és toljuk le a második üres sávba a hullámvonalak közé. Lépjünk vissza az eredeti Görög minta rétegre, és azt is toljuk a helyére.
4. videó gepi_festett2.mp4 (4,3 MB)
01:51-02:21 A másolati réteget fésüljük rá a Görög minta rétegre; jobb egérgombbal kattintsunk a réteg sorára a Rétegek ablakában és a felbukkanó menüből válasszuk az Összefésülést lefelé.
Ezt a réteget megint kettőzzük meg, és a másolatát toljuk a következő üres területek fölé. Ezt is fésüljük rá a Görög minta rétegre, majd azt utoljára még egyszer duplázzuk, toljuk a másolatot az utolsó üres területek fölé, és fésüljük rá a Görög minta rétegre. Lefelé ki fog lógni a képből az utolsó sáv, de a Réteg —> Réteg képméretűvé alakításával levághatjuk a fölösleget. Most még a Görög minta réteget fésüljük rá a Gépi festett#2 rétegre.
02:22-03:02 A Szűrők —> Leképezés —> Leképezés objektumra funkcióval a már megszokott módon alakítsuk gömbbé a mintás rétegünket, Átlátszó háttérrel, valós idejű előnézettel, a Fény helyzete legyen 2, -1 és 2, a Fényvisszaverés Tükröző komponense legyen 0,80 és az elhelyezkedést úgy állítsuk be, hogy a tojás egyik csúcsa felénk nézzen, kissé lefelé és balra legyen (X=114,5 Y=65,5 Z=0,0).
03:03-03:48 Az Eszköztáron kapcsoljuk be a Forgatást, és kattintsunk a gömbünkre. A Forgatás ablakában a Szögre írjunk be -45,00 fokot (+ Enter), és kattintsunk a Forgatás gombra. A Réteg menüjéből vágassuk automatikusan méretre a réteget. Az Átméretezés eszköz legyen a következő, amit használunk. Az ablakában először kattintsunk a láncra, hogy ne legyen méretarányos az átméretezés, majd vízszintesen lapítsuk a gömböt. Utána kapcsoljuk vissza a láncot, és a kijelölőnégyzet egyik sarkánál fogva kicsinyítsük a tojást. Végül a Forgatással megint forgassuk vissza +45 fokkal (+ Enter) a tojást, hogy ferdén álljon.
00:00-00:28 (L. 5. videó, alább) Az Eszköztáron kapcsoljuk be a Színátmenetet, a Rétegek ablakában pedig kattintsunk a Háttér rétegre, hogy az legyen az aktív. Az Eszközbeállítások ablakában kattintsunk a Színátmenet téglalapjába, és a legördülő menüből válasszuk ki a Caribbean Blues átmenetet. A többi paramétert hagyjuk alapértelmezett állásban (Lineáris lefutás, Ismétlés Nincs, Színszórás van, Adaptív túlmintavételezés nincs). A Ctrl számítógép-billentyűnket lenyomva húzzunk egy függőlegest a kép tetejétől az aljáig. Láthatjuk, hogy az alsó zöld terület magassága túl kicsi a felső kékhez képest. Zöldből sokkal többnek kell lenni, hogy a tojásokra beállított látószöggel összhangban legyen a háttér. Húzzunk tehát még egyszer, de most ne a kép aljáig, hanem kb. a 2/3-áig.
00:29-00:47 Lépjünk a Rétegek ablakában mindig arra a tojásrétegre, amelyet el akarunk helyezni a végleges helyén a kompozícióban, és az Áthelyezés eszköz bekapcsolása után a tojásra kattintva toljuk a megfelelőnek látszó helyre. Szükség esetén méretezzük át méretarányosan (sárga-fehér tojás), vagy nem méretarányosan a réteget, ha úgy látjuk jónak. A leghátulra, azaz a tojásos rétegek közül a legalulra helyezett, vörösbarna alapszínű, hímes tojásos réteget vízszintesen összébb nyomtam, hogy a minta ne látsszon annyira elnyújtottnak. Rendezzük úgy el a tojásokat, hogy az a látószögnek megfeleljen, és hihető legyen.
5. videó hatter.mp4 (1,5 MB)
00:48-01:00 A vízszintesen összenyomott hímes tojást leghátulra tettem (Kézi festett #1 réteg), közvetlenül a Háttér réteg fölé, A sárga-fehér tojás kicsinyítés után legelölre került, a legfelső rétegbe (Gépi festett #2), a sötétkék alapú, Gépi festett #1 rétegben lévő tojás balra dől, ezért logikusan a nagy álló piros tojásnak támaszkodik.
01:01-01:33 Lépjünk a Háttér rétegre, ha kissé változtatni akarunk a színén. A Színek —> Árnyalat-telítettség funkcióval az összes szín átállítása legyen bekapcsolva (Fő), és az Árnyalat, a Fényerő, és ha tetszik, a Telítettség csatorna skáláival módosítsunk a színeken. Az Árnyalatot -25-re, a Fényerőt 13-ra állítottam, a Telítettség változatlan maradt.
00:00-00:47 (L. 6. videó, alább) A Háttér rétegen állva nyissunk fölé egy új réteget Fűecset néven, képméretben és átlátszó rétegalappal. Léptessük ezt a réteget legfelülre. Kapcsoljuk be az Ecsetet az Eszköztáron, és lépjünk az Eszközbeállítások ablakába. Az alapértelmezett 2. Hardness 100 ecset felel meg a céljainknak. Állítsuk be ezt, ha más ecsetünk volna. A Méretét növeljük felülírással 30,0-ra (+ Enter), az Ecsetdinamikák közül válasszuk ki a nemrég készített Pingálás dinamikánkat, kapcsoljuk be a Sima ecsetvonást, a minősége legyen 50, a Súlya 500 (+ Enter). Az Ecsetdinamika beállításai alatt a Halványulás hosszát vegyük 500-ra (+ Enter), és ne legyen Ismétlés. Az Elő-/háttérszín ablakában a Paletta alatt válasszuk a sötétzöldet (007f00).
00:48-01:56 Az Ecsetdinamika-szerkesztő ablakában a Kapcsolótábla legördülő menüjében lépjünk a Méretre, amelynél a Halványulás van még kipipálva. Kattintsunk rá, majd a Görbe visszaállítására. Kattintással és húzással cseréljük fel a két végpontot. A Rétegek ablakában a Shift számítógép-billentyűnk lenyomása mellett kattintsunk a Háttér rétegünk szemet ábrázoló ikojára, hogy az összes többi réteg láthatóságát kikapcsoljuk, és kapcsoljuk még vissza a Fűecset réteg láthatóságát. Alulról fölfelé haladva rajzoljunk 5 fűszálat, egyre lejjebbről indítva őket. A Színek alatt az Árnyalat-telítettség funkció ablakában változtassunk tetszés szerint a fűszálaink színén, például az Árnyalat skála csúszkájának balra tolásával sárgítsunk az árnyalaton, a Fényerő csúszka jobbratolásával meg világosítsunk a színen.
01:57-03:50 A Réteg —> Réteg automatikus vágásával csökkentsük a réteg méretét. Áthelyezéssel toljuk nagyjából középre a füvünket. A Rétegek ablakában duplázzuk meg ezt a réteget (Fűecset másolata), és méretezzük első lépésben kisebbre, a kijelölőnégyzet egyik sarkánál fogva, de még ne túl kicsire, méretarányosan, azaz a lánc legyen bekapcsolva. Áthelyezéssel toljuk a nagyobb fűcsoporthoz a kisebbet a legelőnyösebbnek tűnő pozícióba, és az Árnyalat-telítettséggel adjunk neki más színt, például egy sötétebb kékeszöldet. Végül erről a rétegről is készítsünk másolatot a Rétegek ablakában, és kicsinyítsük először méretarányosan, majd függőlegesen nyomjuk össze, és vízszintesen húzzuk szét, miután szétkapcsoljtuk a láncot. Ezt is toljuk le a helyére, színezzük át az Árnyalat-telítettséggel és léptessük a három Fűecset réteg közül legalulra. Ezután fentről lefelé haladva fésüljük egymásra a rétegeket, hogy a végén csak egy maradjon (jobb egérgombbal kattintsunk a ráfésülendő rétegre, és a felbukkanó menüből válasszuk az Összefésülést lefelé).
03:51-04:16 Megpróbálhatjuk mégegyszer automatikusan méretre vágatni a réteget, bár most nem sikerült. Ezután a Réteg menüjéből válasszuk a Réteg átméretezését. A méretarányos átméretezéshez legyen bekapcsolva a lánc, és úgy méretezzük át az ecsetet, hogy a legnagyobb mérete 500 képpont legyen. Ha ennél kisebb a rétegünk, akkor nem kell átméretezni. A GIMP legfeljebb 500 képpont nagyságú vágóecsetet tud kezelni. Nyomjunk Ctrl+c-t a billentyűzetünkön, hogy vágólapra kerüljön az ecset. Az Ecsetek ablakában válasszuk ezt, a Vágóecsetet, amelyik a legelső a sorban. A Távolságát állítsuk be 50,0-re (+ Enter)
6. videó fuvesites.mp4 (10,2 MB)
04:17-05:20 Az Ecsetdinamika-szerkesztőben váltsunk vissza a Kapcsolótáblára. A Méretnél a Halványulás helyett a Véletlent jelöljük be, és ugyancsak a Véletlen szerint változtassuk majd az ecsetünk Méretarányát is. Kapcsoljuk ki a Rétegek ablakában a Fűecset rétegünk láthatóságát, és a Háttér rétegen állva nyissunk egy új réteget képméretben és átlátszó rétegalappal föléje Fű néven. Kapcsoljuk be az Ecset eszközt, és az Eszközbeállítások ablakában a Méretet vegyünk 150-re, és a képvászon fölé tartva a kurzort nézzük meg, jó lesz-e a nagyság. A látóhatár vonalától lefelé fessük be a réteget fűvel. A Rétegek ablakában azután állítsuk a Fű réteg Átlátszatlanságát 100% alá. Most ez 40,6 lett.
05:21-06:46 Kapcsoljuk vissza a többi réteg láthatóságát a Rétegek ablakában, kivéve a Fűecsetét. A leghátsó hímes tojás réteg fölé nyissunk megint egy réteget megint csak Fű néven, amelyet Fű #1-ként fog bejegyezni a GIMP. Az Eszközbeállítások ablakában az ecsetméret növeljük felülírással 300,00-ra (+ Enter) és fessünk füvet a tojások mellé. Nyissunk végül egy harmadik Fű réteget is a legfelső tojásos réteg fölé (Fű #2). Az ecsetméretet vegyük 450,00-re, és a tojások elé is fessünk ide-oda fűcsoportokat. Ennek a rétegnek is csökkenthetjük az Átlátszatlanságát, hogy finomabbnak látsszék a fű. Most 70,5 százalékra vettem. Megpróbálhatjuk a középső, Fű #1 réteg átlátszatlanságát is csökkenteni, de ez nem jó ötlet, mert akkor nem látszik valósághűnek a hímes tojás előtt.
06:48-07:53 Nyissunk egy új réteget a Fű réteg fölé, Árnyék néven, képméretben, átlátszó rétegalappal. Kapcsoljuk be a Festékszóró eszközt, lépjünk át a beállításaihoz, s ecsetnek válasszuk ki a 2. Hardness 050 elmosott szélű ecsetet. Kapcsoljuk ki az Ecsetdinamikát (Dynamics off). A Méret és a Méretarány beállításához mindig próbáljuk hozzá az ecsetkurzorunkat a vászonhoz. Elsősorban a tojások árnyékát fogjuk megfesteni. A Méretet 300,00-ra, a Méretarányt 4,63-ra vettem. Az Átlátszatlanságot vegyük le kb. a felére. A d billentyűnk lenyomásával állítsuk vissza a fekete előtérszínt, és fessünk árnyékokat a tojásoknak, majd a fűcsomóknak.
07:54-09:06 A Rétegek ablakában álljunk a Fű #1 rétegre, zároljuk az Alfa-csatornáját, hogy ne tudjunk az átlátszó részbe befesteni, majd lapozzunk az Eszközbeállítások ablakára a Festékszórónkhoz. Az Átlátszatlanságát vegyük 20% körülire. A Méretarányát vegyük -5,62 körülire, a Méretét pedig 150,00-re. Árnyékoljuk be a fűszálaink alsó és baloldali részét, és a hátsóbb fűszálakat. Ugyanezt tegyük meg a Fű #2 rétegen is, 100,00-as ecsetmérettel.
09:07-10:15 Most úgy állunk, hogy minden rétegünk Normál módban van, és a két számozott Fű réteg kivételével az Összes többi Átlátszatlansága 100%. Még hiányzanak azok az árnyékok, amelyeket egyes tojások másokra vetnek. Álljunk a beárnyékolandó tojások rétegére. A példában az első a Kézi festett piros tojás réteg. Zároljuk az alfáját, a Festékszóró Méretarányát állítsuk vissza az alapértelmezett 0,00-ra, a Méretét állítsuk be 300,00-ra, az Átlátszatlanságát vegyük kb. 50%-ra. Árnyékoljuk a piros tojást, majd a Kézi festett #1 hímes tojást. Utólag még igazíthatunk a fűcsomók árnyékolásán egészen kis méretű (kb. 10,00) és kör alakú festékszóróval. Végül, ha úgy tetszik, elmoshatjuk a Háttér réteget. Ezt most a Szűrők —> Elmosás —> Gauss-elmosással végeztem 50-50 px vízszintes és függőleges elmosási sugárral.
A képek előállításához GIMP for Windows 2.8.2 képfeldolgozó programot használtam a sourceforge.net jóvoltából.