Legfrissebb oldalak |
|
![]() |
Húsvéti GIMP tojás Húsvéti tojások festése egérrel és GIMP rutinokkal. |
![]() |
Hópehely motívumok Klónozás és alakítás Inkscape szűrőkkel. |
![]() |
3D oszlop Csavart torony Fantázialények GIMP 2.8 ecsetdinamikával rajzolt oszlopok és fantázialények. |
![]() |
Csigaház és társai Alakzatcsoport ráfektetése tetszőleges útvonalra. Inkscape tanulmány és tutorial. |
![]() |
3D fogaskerekek Inkscape-pel Az Inkscape "Mozgás" kiterjesztés használatának egyik módja. |
![]() |
GIMP 2.6 és 2.8 Néhány gyakorlati szempont a GIMP 2.8 használatával kapcsolatban. |
![]() |
2009 augusztus
Elöljáróban, becsületből meg kell mondanom, hogy eddig életemben másfélszer fordult elő az, hogy valaki más tutorialját végigcsináltam a saját GIMPemmel. Kérdés tehát, hogy milyen alapon merek más oldalakat ajánlani olvasásra, ha nem is ellenőriztem azok tartalmát?
Nos, először is, mióta foglalkozom egyáltalán a GIMP-pel, ezek az oldalak köszönik szépen, élnek a világhálón, és több helyről is hivatkoznak rájuk. Ebből merészelem feltételezni, hogy használható anyagot kínálnak.
Ezen túlmenően nemcsak tutorialokat érdemes nézegetni GIMP tárgyában, hanem mindent: milyen ecsetek, minták jelennek meg, mikor jönnek ki újabb GIMP verziók, milyen műveket lehet egyáltalán készíteni GIMP-pel stb. Ez ötleteket adhat akkor is, ha egy tutorialnak csak a végeredményét nézzük meg, vagy ha GIMP-galériát böngészünk. Így értesülhetünk arról is, ha új fejlemények, beépülő modulok és egyebek jelennek meg. Több szem többet lát; érdemes mások látószervét is használni.
Az se tartson vissza senkit, ha egy oldalon régebbi GIMP-verzióval készült anyagokat (is) talál. Azokból is hasznosíthatunk, hiszen a GIMP teljesen nem változott meg az elmúlt években, legfeljebb csak bővült a tudománya.
Az alábbiakban — ahogy mondani szokták —, a teljesség igénye nélkül sorolok fel néhány oldalt, ABC-sorrendben. Ennél több GIMPes honlap, blog is található a világhálón, de azokról majd később lesz szó.
A fent felsoroltakon kívül még temérdek anyag található magyarul is, angolul, vagy egyéb idegen nyelven fönt a világhálón. Érdemes a keresőket is sűrűn használni, különösen, ha valamilyen speciális tárgyat akarunk megtalálni. Ha kifejezetten GIMP-es anyagra van szükségünk, akkor szűkítésképpen érdemes még a kulcsszavainkhoz a GIMP-et is hozzávenni, hogy ne kelljen temérdek Photoshopos vagy egyéb képszerkesztős anyagon átrágni magunkat (úgyis marad még olyan a kilistázottak között).
Persze Photoshopos anyagokban is körülnézhetünk, mert azokból igen sok mindent adaptálni lehet GIMP-re, és inspiráló hatásuk lehet.
Használhatók még a csak részben GIMP-pel foglalkozó honlapok saját keresői is, amelyek a honlap anyagán belül maradva listázzák ki a GIMP kulcsszóra, vagy a GIMP címke alatt található írásokat, fórum bejegyzéseket stb.
A digitális fotó az digitális fotó, egy digitális festmény vagy rajz pedig kép, akár GIMP-et használunk, akár Photoshopot. Retusáláskor vagy festéskor ugyanazokkal a problémákkal találkozunk, és mindkét képszerkesztőben vannak eszközök, szűrők a feladatok megoldására, amelyek — legalábbis eredményüket, vagy akár az egész műveletet tekintve — átfednek egymással, s némi elmebeli szabadsággal, rugalmassággal adaptálhatók Photoshopos gondolatok is a GIMP-re. Különösen akkor igaz ez, ha csak arra vagyunk kiváncsiak, milyen lépésekből rakhatjuk össze a nekünk tetsző végső képet. Sokat lehet tehát tanulni, ötleteket szerezni Photoshopos tutorialokból is.
Magyar nyelvű magyarázatokkal ellátott (de angol nyelvű Photoshopot használó) honlapból csak kettőt említek meg itt, továbbiakat mindenki kereshet magának a keresőmotorokkal.
Tévedések elkerülésére ismétlem, hogy a konkrét lépéseknél ne ragaszkodjunk a Photoshopos leírásokhoz, de az elv sok esetben jó nekünk is. Fordítsuk le a fejünkben a GIMP nyelvére, funkcióira, s úgy használhatók.
Hogy ne csak a szám járjon, álljon itt balra egy illusztráció arra nézvést, hogy mire gondolok. Az ihletet egy Photoshop-tutorial adta, amely kihasználja a Fotóbolt adottságait, és úgy készít el egy biliárdgolyót.
Sok mindent mi is meg tudunk csinálni az ott ismertetett módon: nekünk is lehetnek átlátszó rétegeink, van ellipszis-kijelölésünk, amellyel 1:1 méretarányban ki tudunk jelölni kört, van Szöveg funkciónk, amellyel számokat is írhatunk. Sőt, még Elmozdítás funkciónk is van, amivel elvben egy számozott kört rásimíthatnánk egy gömbre, de ez ebben az esetben nem ad jó eredményt.
Viszont ha körülnézünk jobban a saját házunk tájékán, akkor megtaláljuk a Szűrők —> Leképezés —> Leképezés objektumra —> Leképezés gömbre funkciót, amellyel egy piros négyzetre festett számozott körből egész jó biliárdgolyót tudunk csinálni, ha egy kissé ismerjük a GIMP működését. Ez a funkció — ügyeskedés nélkül — kissé széthúzza a számunkat, de ha előzőleg a számozott körünket egy átlátszó, 1:1 magasság:szélesség méretezésű négyzet közepére rajzoljuk, majd azt átméretezzük, hogy a magassága maradjon változatlan, de a szélességét levesszük a felére (pl. 400x200 képpontra), és utána fésüljük rá a számot a pirossal kitöltött négyzet-alakú (pl. 400x400-as) rétegünkre, akkor a Leképezés gömbre szűrővel a baloldali eredményt kaphatjuk a megvilágítás és az elfordulás beállítása után. A körítést azután már ízlés szerint hozzátehetjük.